ARHIV
Pravila PGT za leto 2025
- Podrobnosti
- Kategorija: Uncategorised
- Objavljeno Torek, 11 Februar 2025 14:31
- Napisal Dominik
- Zadetkov: 326
Pravila Primorskih gorskih tekov 2025
Primorski gorski teki (PGT) so pokalno tekmovanje športno-rekreacijskega značaja. V njem imajo, skladno z na tem mestu zapisanimi pravili, pravico nastopati vsi tekmovalci, razen tistih, ki so prekršili pravila, veljavna za športnike v atletskih panogah, in olimpijska pravila športnega ferpleja. Vodenje PGT poteka dogovorno med Ljudstvom tekačev, Društvom Ortaona (Vrtovin), DLT Filipides in predstavniki posameznih tekov v pokalu, ki za opravljanje konkretnih nalog pooblastijo koordinacijo PGT in potrdijo ta pravila (opravljeno v Podragi 21. januarja 2025).
Načela sodelovanja: V PGT se po lastni volji vključujejo teki, ki pretežno potekajo v naravnem okolju (gorski teki, trejli, krosi …) in dobijo ustrezno soglasje koordinacije PGT. Tekmovalci sodelujejo na lastno odgovornost, s prijavo za nastop ob pravilih, veljavnih za posamezne teke, sprejmejo tudi vsa pravila, veljavna za PGT. Organizator se samostojno odloča, ali za njegov tek veljajo samo njegove startne številke ali tudi stalne startne številke PGT (novih stalnih pa se zaenkrat ne deli). Organizatorji posameznih tekov v PGT so prosti v načinu izvedbe svojih prireditev, dolžni pa so izpolnjevati v teh pravilih določene in s koordinacijo PGT dogovorjene obveznosti. Za obravnavo sodelovanja teka v PGT in prevzem iz tega izhajajočih obveznosti zadošča pisno (elektronsko) sporočilo odgovornega predstavnika organizatorjev teka. Koordinacija PGT 2025 ima pravico, da v primeru neizpolnjevanja dogovorov in pravil posamezne teke izključi iz pokala oziroma njihovih rezultatov ne upošteva v skupnih razvrstitvah. Zastopata jo koordinatorja Dominik Kobol (tel. 031/458-434) in Venčeslav Japelj (tel. 031/618-952), pisna sporočila zanju se pošilja na elektronski naslov
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
. Za pomoč pri izvedbi programa PGT 2025 in posameznih tekov lahko koordinatorja po svoji presoji k sodelovanju pritegujeta predstavnike stroke in druge osebe.
Priznanja, stroški: Tekmovalci se na vsakem teku, skladno s pravili, ki jihbdoločijo organizatorji, potegujejo za priznanja in nagrade tako v absolutni kategoriji (ločeno ženske in moški) kot znotraj starostnih kategorij. Priznanja (pokale in medalje) za posamezne teke zagotavljajo organizatorji tekov (izjemoma, če to omogočajo sponzorski prihodki, ta strošek lahko prevzame koordinacija PGT), priznanja za skupne absolutne in kategorijske uvrstitve (za tri najbolje uvrščene) pa ob koncu sezone oziroma ob zaključku tekmovanj zagotovi koordinacija PGT. To velja tako za skupne rezultate sezone kot za skupne rezultate posameznih pokalov specialnosti (vertikali, trejli, gor, gor-dol,
otroški teki). Kritje stroškov za ta priznanja se zagotovi s prispevki organizatorjev posameznih tekov (1 evro na vsakega sodelujočega, zabeleženega na listi izidov, v skupnem znesku do največ 150 evrov; prispevek se poravna v 7 dneh po izpeljanem teku), prostovoljnimi prispevki, donacijami, sponzorskimi prispevki in iz drugih virov. V primeru, da prihodki omogočajo širjenje izdatkov PGT, se jih namenja za potrebe promocije in dviga kakovosti ter za nagrajevanje tekmovalcev. Za pridobivanje donatorjev, sponzorjev in
drugih, ki lahko prispevajo h kritju stroškov PGT, si po svojih močeh prizadevajo vsi organizatorji.
Točkovanje: Vsi teki v programu so tekmovalni, za absolutne in kategorijske točke, za katere se potegujejo vsi tekači, ki pridejo na cilj skladno s pravili organizatorjev. Točkuje se na podoben način kot doslej (100, 95, 90 … 1), točke, pridobljene v absolutni razvrstitvi posameznega teka, se prištevajo tako v skupni razvrstitvi absolutno kot v skupni razvrstitvi znotraj posameznih kategorij. To velja za odrasle, v otroških kategorijah ni točkovanja za absolutne razvrstitve, temveč zgolj znotraj kategorij. V otroških kategorijah se točke deli na tak način, da zmagovalec prejme toliko točk, kot je tekmovalcev, zadnjeuvrščeni pa eno točko. Kategorije za odrasle in mladince so usklajene s kategorizacijo OKS, AZS in Združenjem za gorske teke, s tem, da sta zaradi specifične udeležbe starejših tekačev v PGT kategoriji M8 in Z8 dopolnjeni s kategorijama M9 in Z9:
M4 in Z4: mladinci in mladinke letnikov 06-09
M5 in Z5: člani in članice 86-05
M6 in Z6: ml. veterani in ml. veteranke 76-85
M7 in Z7: veterani in veteranke 66-75
M8 in Z8: st. veterani in st. veteranke 56-65
M9 in Z9: superveterani in superveteranke 55 in starejši
Organizator lahko ob obveznem nagrajevanju po navedenih kategorijah dodatno nagrajuje tudi posamezne starostne segmente znotraj teh kategorij (denimo več kategorij znotraj članske). Pri razvrščanju glede na osvojene točke ni omejitev ali pogojev, koliko tekov mora posameznik opraviti, štejejo vse uvrstitve. Če ima več prvo-, drugo- in tretjeuvrščenih enako število točk, ustrezna priznanja prejmejo vsi, z žrebom se določi, kdo priznanje dobi naknadno. Proge za teke odraslih in mladincev so za vse kategorije enake dolžine. Za nastope mladoletnih tekačev (izjemo so mladinci in mladinke) na progah, namenjenih odraslim, mora jamstvo s podpisom zagotoviti starš ali skrbnik ali
trener.
Pokali po tekaških zvrsteh: Ob sestavljanju seznama tekov odraslih se lahko opredeli tudi pokalna tekmovanja znotraj posameznih tekaških specialnosti. Za
sezono 2025 so to Pokal Gor, Pokal Gor-Dol, Pokal Trejlov, Pokal Vertikalov. Pokal Pušeljc se nadaljuje, upravljajo ga organizatorji tekov, ki jih ta pokal zajema.
Rezultati:. S ciljem, da se zagotovi hitro in pregledno predstavljanje rezultatov v javnosti, tako posameznih tekov kot skupnih razvrstitev, koordinacija v pomoč organizatorjem tekov pripravi ustrezne računalniške programe, razpoložljive podatke in dokumente. Organizatorji so dolžni ustrezne datoteke z rezultati posredovati takoj po izpeljanem tekmovanju (na isti dan).
Otroškim tekom se namenja posebno pozornost. Tudi otroške kategorije so usklajene s kategorijami OKS, AZS in Združenja (razen šolarjev, pri katerih se naša kategorizacija malenkostno razlikuje). V sodelovanju s trenersko tekaško stroko priporočamo različne starte ter dolžine prog in višinske razlike za posamezne kategorije. Glede na to, da v PGT praviloma nimamo množičnejših udeležb na otroških tekih, prav tako pa so možnosti za izvedbo več startov na več različnih progah objektivno omejene, so v teh pravilih zapisana priporočila, ne pa dejanske obveznostih organizatorjev; edina fiksna obveznost je zagotavljanje seznamov izidov in priznanj po tu navedenih kategorijah. Vsi tekači tekmujejo znotraj svojih kategorij, zanje so odgovorni starši ali skrbniki ali trenerji.
Vsi deležniki PGT si prizadevamo za to, da k našim tekom pritegnemo šolarje iz šol na območjih, kjer načrtujemo otroške teke (kontakti z ravnatelji …), zelo dobrodošle so tudi druge zamisli. Oblikuje se posebna delovna skupina za to področje. Otroški teki so združeni v posebnem pokalu, kjer se nagrajuje prva tri mesta, če to dopuščajo finančne zmogljivosti, pa medalje za udeležbo prejmejo vsi tekmovalci, začenši s predšolci.
Otroške kategorije:
- predšolski otroci: letnik 2019 in mlajši (deklice in dečki skupno), netekmovalno, spominske medalje za vse; če je tekač letnik 19 in že hodi v šolo, se ga – na njegovo željo – uvrsti v kategorijo 16-18, da teče v svoji običajni šolski družbi; dolžina proge 100-150 m (proga gor: 10 m)
- šolarji: 2016-2018, tekmovalno, medalje za prve tri; dolžina proge 200-500 m (proga gor: 20-50 m, proga gor/dol: max. 40 m)
- šolarke: 2016-2018, tekmovalno, medalje za prve tri; dolžina proge 200-500 m (proga gor: 20-50 m, proga gor/dol: max. 40 m)
- M1, ml. dečki 2014-2015; dolžina proge 400-600 m (proga gor: 30-60 m, proga gor/dol: max. 50m)
- Z1: ml. deklice 2014-2015; dolžina proge 400-600 m (proga gor: 30-60 m, proga gor/dol: max. 50m)
- M2: dečki 2012-2013; dolžina proge 500-800 m (proga gor: 40-80 m, proga gor/dol: max. 60 m)
- Z2: deklice 2012-2013; dolžina proge 500-800 m (proga gor: 40-80 m, proga gor/dol: max. 60 m)
- M3: st. dečki 2010-2011; dolžina proge 800-1200 m (proga gor: 60-120 m, proga gor/dol: max. 100 m)
- Z3: st. deklice 2010-2011; dolžina proge 800-1200 m (proga gor: 60-120 m, proga gor/dol: max. 100 m)
Navedeni standardi so podani kot priporočilo, izvedba tekov, vključno z možnostjo združevanja posameznih startov, je odvisna od dejanskih okoliščin (konfiguracija terena, kadrovske in organizacijske zmogljivosti, število prijavljenih tekačev …). Sodelovanje z Združenjem. Koordinacija PGT v dobro teka in tekačev sprejema obveznost, da zagotovi sodelovanje in izmenjavo informacij z Združenjem za gorske teke pri Atletski zvezi Slovenije in po potrebi tudi drugih organizacij, katerih skrb je to področje.
Podraga, 21. januarja 2025